Identita dětí v náhradní rodině - Vysočina

Je za námi víkend s datem 28.2-2.3.2014. Na Vysočinu, do Pelhřimova, do města kuriozit a rekordů, přijelo 8 účastníků kurzu, jež nesl název Identita dětí v náhradní rodině. Většina účastníků nepřijela z daleka, ale většina jich přijela se smíšenými pocity, netušíc do čeho vlastně jdou. Zvláště muži přijeli s určitými obavami, že to tu bude stejné jak na pracovních školeních např. o bezpečnosti práce, ale přijeli tak trošku i z donucení, pod hrozbou, že si musí splnit povinných 24 hodin vzdělávání.  Někteří se vyjádřili, že když po příchodu do vzdělávacích prostor zahlédli židle do kruhu, mysleli, že se rovnou otočí a zase odjedou - ještě, že měli po boku manželky, které je trošku povzbudily a přidržely :-))

Vzdělávání začalo představením se a pak už jsme se dali do pilné práce. Chtěli jsme pochopit naše děti, které máme doma, chtěli jsme pochopit to jak se cítí, co vlastně hledají, jaké jsou a co je trápí. To však nejlépe člověk pochopí, když se zamyslí sám nad sebou. Jsou různé metody, jsou různé cesty, různá cvičení. My jsme si to, pod vedením lektora Štefana Šarkozy, zažili na vlastní kůži a mnohým z toho nebylo moc dobře.

Téma "identita" je hodně obsáhlé a my se v podstatě jen dotkli všech těch problémů, starostí a otázek, ať už našimi dětmi vyřčených nebo nevyřčených. Všichni do jednoho (a to i muži), jsme odjížděli s pocitem, že našim dětem nezávidíme a budeme s jim snažit jejich cestu životem usnadnit a to minimálně tím, že se je budeme snažit pochopit, že s nimi budeme otevřeně komunikovat a že jim poradíme, jak se vším tím prokousat tak, aby z nich vyrostli sebevědomí mladí lidé, kteří se dokáží správně postavit k životu.

Za celý realizační tým děkuji, nejen že jste přijali pozvání na kurz, ale že jste byla báječná skupina, že jste se všichni bez vyjímky zapojovali do všech aktivit, které si pro vás lektoři připravili a že jste pro svou "práci" pěstounů stále nadšeni. Bez lásky, naděje a víry, že to půjde by to nešlo dělat.  Přeji Vám všem mnoho krásných chvil s vašimi biologickými i přijatými dětmi a těším se někdy v budoucnu na naše další shledání.

Poděkování patří i Lence a Marianovi za jejich službu u dětí.

 

Monika Dietrichová - asistentka projektu

Fotogalerie

identita - zajímavé téma soustředěná pozornost musíme se vzdělávat?

Vzdělávání  v oblasti NRP je cestou k novým možnostem,
i přidanou hodnotou k Vašim dosavadním zkušenostem.