Máme doma puberťáka - Luhačovice

Máme doma puberťáka – kurz projektu Zvyšování kompetencí náhradních rodičů pro uplatnění na trhu práce (zkrácený název Náhradní rodiče a trh práce)

První prosincový víkend 6.- 8.12.2013 nás opět přivítalo krásné zasněžené lázeňské město Luhačovice. Sedm účastníků vzdělávacího víkendu přijelo, aby se dozvědělo něco více o svých dětech, které již jsou nebo právě vstupují či teprve budou vstupovat do období dospívání - puberty.

Svá očekávání od kurzu s názvem Máme doma puberťáka, po úvodním seznámení, všichni vyjádřili. A jaká, že to byla očekávání? Například: jak porozumět našim přijatým dětem v jejich nelehkém období puberty, dozvědět se, zda je puberta u přijatých dětí odlišná od dětí biologických, jak předcházet konfliktům a jak řešit konflikty v klidu, dozvědět se něco více o prožívání přijatých puberťáků a zda v tomto období řeší otázky kolem své identity, jak své dospívající děti povzbuzovat a jak motivovat, stanovování pravidel a jejich dodržování, jak být důslední, ale ne přísní – prostě jak jim pomoci. Samozřejmě se objevila i stále se opakující očekávání typu - přijeli jsme sdílet zkušenosti s ostatními a načerpat informace jak to dělají jinde, poučit se od ostatních, a tak trochu si i odpočinout, což je naprosto v pořádku. Hotel a jeho personál nám v tom byl hodně nápomocný, za což i jim patří slova díků.

Lektoři tedy měli široké portfolio otázek a 24 hodin opravdu na zodpovězení všech do hloubky nestačilo. Všichni účastníci vyjádřili lektorům i realizačnímu týmu projektu pochvalu a nikdo z nich nelitoval „ztraceného“ času povinného školení. Babička – pěstounka, která přijela poprvé a naposledy, jelikož vnukovi bude za pár měsíců 18 let a tím jí povinnost vzdělávat se končí, vyjádřila dokonce lítost, že toto nebylo už dříve. Navázala tu osobní přátelství, utvrdila se v tom, že i my ostatní náhradní rodiče děláme chyby, bojujeme své každodenní boje a máme spoustu starostí, které jsme nezavinili, ale musíme je řešit. Povzbuzením k naší další práci bylo, když si osobně vyžádala kontakty na realizační tým projektu, aby mohla s námi zůstat ve spojení, kdyby něco potřebovala, aby se měla kam obrátit.

Dětem, které si rodiče s sebou přivezli, se věnovaly v doprovodném programu, po celou dobu vzdělávání jejich rodičů, dvě pracovnice. S dětmi hrály různé stolní hry, navštívily hotelovou tělocvičnu, prošly se venku a omrkly zasněženou Luhačovickou přehradu. Došlo i na pohádku a film. Využily i možnosti zahrát si s dětmi kulečník. Děti neumí lhát a jsou velmi spontánní, proto jejich slova při loučení můžeme brát jako poděkování za naši práci.

A zde jen pár slov od 13 letého Filipa: "Když mi máma řekla, že pojedu s nimi někam do hotelu a že tu budu dva dny, navíc, že se o mne bude někdo cizí starat, vůbec jsem jet nechtěl, říkal jsem si: „Ach jo, to bude tedy pořádná nuda“. Nyní jsem rád, že jsem tu byl, nebyla to vůbec nuda, naopak to tu bylo super. Poznal jsem nové kamarády, nové lidi, pořád bylo co dělat a rychle to uteklo. Opravdu jsem rád, že jsem nakonec jel."

Dva dny průběžného vzdělávání skončily a další kurz s názvem Identita dítěte je pro vás přichystán v Pelhřimově v termínu od 28.2. do 2.3.2014.

 

Za realizační tým projektu zaznamenala

Monika Dietrichová

9.12.2013

Fotogalerie

Doprovodný program dětí kurz Máme doma puberťáka-Luhačovice Máme doma puberťáka - Luhačovice

Vzdělávání  v oblasti NRP je cestou k novým možnostem,
i přidanou hodnotou k Vašim dosavadním zkušenostem.