Připoutání (Attachment) 1 - Vysočina

Poslední prázdninový víkend (29.-31.8.2014) někteří lidé "zasvětili" svému vzdělávání. Pro někoho je to povinnost pro jiného něco čím si dokáže obohatit život. Do kurzu bylo původně přihlášeno 12 lidí - pěstounů, pěstounů "přechodňáků", ale přihlásili se i manželé, kteří teprve očekávají, že děti do PP dostanou. Téma Připoutání tedy pro ně bylo hodně stěžejním a jako na schvál jim ve středu odpoledne OSPOD zavolal, že v pátek 29.8.2014 si mají přebrat tři děti (biologické sestřičky) do své péče. S lítostí proto museli svou účast na kurzu odhlásit, ale jak říkáme - listopadové opakování kurzu to jistí - a už jsou i znova přihlášeni.

Kurz se podle ohlasů přítomných velmi povedl, i když paní lektorka PhDr. Marika Kerekešová, PhD. nemohla tentokrát přijet, neboť byla v tomto čase na lázeňském pobytu. Lektorování za ní převzal pan Aleš Dietrich (akreditovaný lektor NRP), který se spolu s panem PhDr. Štefanem Šarkozy ujal tohoto důležitého tématu. Spolu pak vedli hned několik zážitkových technik a tak mnohé klienty a účastníky kurzu "dostali" do situace, ve které si prožili na vlastní kůži, jak se cítí dítě, když prožívá ztráty svých blízkých osob, ztráty svých věcí a ztráty svých jistot. Znova a znova lektoři probírají s účastníky kurzů kruh potřeb, který je stěžejním kamenem pro pochopení citové deprivace našich dětí, které přijímáme do péče.

A zde, dvě věty, které mi jeden z mužů, účastník kurzu a náhradní tatínek poslal: " Kurz byl výborný. Děkujeme. Jestli budete příští rok pořádat opět 24hodinový víkendový kurz v rámci vzdělávání nás pěstounů, rádi přijedeme."

Pět dětí, které si účastníci dovezli s sebou si užilo výlet, společné hry a kamarádství pod vedením našich mladých lektorů volného času. Dobré jídlo a hezké příjemné ubytování jen přispělo k dobré pohodě všech účastníků.

Další 24 hodinový kurz je naplánován na konec září - viz http://www.nahradnirodice.cz/specifika-prace-s-ditetem-s-deprivacnim-syndromem-vysocina2?id=52

 

Vzdělávání  v oblasti NRP je cestou k novým možnostem,
i přidanou hodnotou k Vašim dosavadním zkušenostem.