Příprava pěstounů na přechodnou dobu 2 - třetí víkend - Rusava

Slunečný nádherný víkend (4.-6.4.2014)  si na Rusavu přijelo „užít“ všech 17 účastníků Přípravy pěstounů na přechodnou dobu. Po dvou předchozích víkendových vzděláváních už všichni věděli, že to nebude žádná moc velká legrace ……a taky že nebyla.

V pátek to ještě tak nějak šlo, ale sobota byla velmi krušná. Hned ráno lektoři zařadili jednu z nejtěžších zážitkových technik s názvem „provázky“. Zprvu je kolem toho hodně legrace, padají i vtípky, každý, kdo nestojí uvnitř kruhu, umí dobře poradit, avšak jak čas běží, legrace ubývá, mnohdy přijdou na řadu i slzy a nikomu není do mluvení. Nastává ticho a všichni přemýšlí nad tím, koho vlastně uprostřed vidí.  A když lektor řekne: „Konec hry“ nastává hrobové ticho. Nechci a nebudu nic dalšího prozrazovat, kdo tuto zážitkovou techniku někdy zažil, ví, o čem mluvím.

Možná by se měli spíše vyjádřit ti, kterých se to tentokrát týkalo. Já osobně si myslím, že na to co prožili a co viděli, nikdy v životě nezapomenou. Toto se totiž nedá vyčíst v žádných knížkách a toto vám nikdo nepředá, ani když vám bude vyprávět, že takovéto děti má doma. Pokud něco prožijete na vlastní kůži, je to tak silný zážitek, že najednou pochopíte o čem je tu vlastně řeč. Ano, takovéto děti budou dostávat a o takovéto děti se budou doma mnozí z nich starat.

Věřím, že i díky těmto osobním, až pod kůži zalezlým prožitkům, to budou dělat dobře a dětem, které k nim budou přicházet, budou i díky tomu lépe rozumět.

Neděle byla věnovaná legislativě a otázkám spojených s výkonem PPPD, které přijela zodpovědět paní Barbora Kiczmerová z Karviné, dlouhodobá pěstounka a zároveň i pěstounka na přechodnou dobu.

Na tento víkend si budoucí pěstouni na přechodnou dobu přivezli na Rusavu i všechny svoje nezletilé děti, které si v rámci „své“ Přípravy na PPPD popovídaly s p. psycholožkou Mgr. Terezií Štokrovou.

Konec celé Přípravy PPPD se kvapem blíží a již nyní všichni vyjádřili, že se velmi těžko budou loučit a že jim toto setkávání bude chybět. Na druhou stranu konec musí přijít, aby mohli vstoupit do služby, kterou si nejen zvolili, ale kterou děti, jež se ocitnou v krizové situaci, nutně potřebují.

Závěrem snad jen jedna věta. Kéž budou bez problémů všichni naši účastníci zařazeni do evidence PPPD, aby se naše řady rozšířily a více láskyplných náručí bylo připraveno k přijetí dětí, které to potřebují.

 

Monika Dietrichová

asistentka projektu

Fotogalerie

snad tam máme všechno na začátku to byla ještě docela legrace jsem vlastně šťastný člověk však toho mám ještě dost otázka je, co mi zbyde a úsměv je pryč ...a byla to jen hra práce ve skupinách poradíme se

Vzdělávání  v oblasti NRP je cestou k novým možnostem,
i přidanou hodnotou k Vašim dosavadním zkušenostem.