Vzdělávání pro uplatnění na trhu práce 2 - druhý víkend - Rusava

A máme za sebou druhý víkend kurzu Vzdělávání pro uplatnění na trhu práce, který probhl opět na Rusavě o víkendu 21.-23.3.2014. Za okny počasí jak v létě, slunce pálí do oken a my přesto soustředěně posloucháme naše lektory Doc. PhDr. Oldřicha Matouška a PhDr. Hanu Pazlarovou, PhD. Témata jako Případová konference, složitosti rozvodů, konflikty a jejich řešení jsou zajímavá a pro nás velmi poučná. Pan Matoušek představil možnosti využití dobrovolníků při práci s rodinami. Fundovaně hovořil např. o Cochemské praxi. Nastínil složitosti rozvodů a jejich dopady na děti v rodinách. Paní Pazlarová mluvila o rodinných skupinových konferencích a téma řešení konfliktů přišlo na řadu v sobotním odpoledni. Téma mediace bylo protkáno i několika skupinovými úkoly, které nám měly ukázat jak složitou práci mají mediátoři (i v této roli bychom se někdy mohli ocitnout). Nedělní dopoledne jsme věnovali odcházení dětí z náhradní rodinné péče. Kladli jsme si otázky proč a za jakých okolností děti opouštějí náhradní rodiny. Zabývali jsme se otázkami, zda jim stát jejich vstup do života dospělého a samostatného člověka usnadňuje a zda jsou vůbec mladí lidé na tuto novou životní etapu dostatečně připraveni.

Mezi účastníky jsou jednak samotní pěstouni se svými dlouholetými zkušenostmi, jsou mezi námi i pěstouni na přechodnou dobu, je tu několik maminek z SOS Dětských vesniček, ale také zástupci nestátních neziskových organizací a lidé pracující v pomáhajících profesích. Ti všichni tvoří dobrou partu lidí, kde vládne skvělá atmosféra a kde je pořád o čem diskutovat. Ke každému tématu se vždy najde nějaký příklad ze života, ať už pozitivní nebo negativní, na kterých si ukazujeme složitosti různých případů a mluvíme o tom, jak by se situace bývala dala řešit lépe. Mnohdy však celé úsilí skončí konstatováním, že nejsou odpovídající služby. Služby náhradním rodinám - úkol, který jsme si měli na tento víkend připravit, který jsme společně probrali a jehož výstupy určitě ve své práci s náhradními rodinami použijeme.

Dětem se věnovali naši skvělí "hlídači" a děti využily nádherného počasí ke společným hrám venku. Večer nám dospělým, děti  bowling zase pěkně natřely (jak já jim závidím to jejich zábradlíčko, které jim vždy vyjede kolem dráhy na pomoc). Horský vzduch udělá své, a tak někteří dospělí využili služeb wellnes centra, odpočinuli si v bublinkách velké wirpoolky a při masáži.

Další setkání je naplánováno na 11.4 -13.4.2014.

 

zapsala Monika Dietrichová - asistentka projektu

 

Fotogalerie

zajímavé téma mnoho otázek o fundovanosti lektorů není pochyb soustředěná pozornost účastnice

Vzdělávání  v oblasti NRP je cestou k novým možnostem,
i přidanou hodnotou k Vašim dosavadním zkušenostem.